UBRANIA Z WISKOZY
Koszule

UBRANIA Z WISKOZY

Jeden z najpopularniejszych materiałów w modzie damskiej. Wiskoza jest materiałem pochodzenia naturalnego, wytwarzanym z różnych roślin np. z drzew. Surowiec wymaga obróbki chemicznej i dlatego wiskoza mylnie nazywana jest włóknem sztucznym. Wiskoza pochodzi z naturalnych surowców, ale do utworzenia materiału potrzebne są chemiczne procesy.

Zalety wiskozy

Materiał wiskozowy ma wiele zalet – jest on funkcjonalny i praktyczny, zapewnia wygodę noszenia, a do tego:

  • jest przewiewny;
  • przyjemny dla skóry;
  • ładnie układa się na sylwetce.

Wiskoza wizualnie przypomina jedwab, ale jest od niego znacznie tańsza.

Wady wiskozy

Choć wiskoza ma więcej zalet niż wad, warto pamiętać, że jest to materiał wymagający:

  • łatwo się gniecie;
  • może się kurczyć w praniu.

Rodzaje wiskozy

Wiskoza dzieli się na kilka rodzajów, które mają inne właściwości – zdeterminowanego surowcem, z którego zostały wytworzone:

  • Wiskoza.

Produkowana z celulozy pozyskiwanej zazwyczaj ze świerku lub sosny. Jest przewiewna, lekka i miękka w dotyku.

  • Modal.

Przy jego produkcji zużywa się mniej chemii, niż w podczas produkcji klasycznej wiskozy. Modal chłonie wilgoć i jest przyjemny dla skóry.

  • Acetat.

Tanie odmiana wiskozy.

  • Lyocell.

Przypomina w dotyku jedwab, a jego wadą jest cena – jest znacznie droższy od wiskozy.

  • Cupro.

Produkuje się je z odpadów, które powstają w procesie produkcji bawełny.jest gładki, chłodny w dotyku i sprawdza się szczególnie dobrze w sezonie letnim.

Pielęgnacja wiskozy

Wiskoza wymaga nieco pracy, jeśli chodzi o pielęgnację ubrań. Są to włókna podatne na rozciąganie – szczególnie kiedy są mokre lub wilgotne. Ubrania z wiskozy powinno się prać ręcznie, delikatnie wykręcać i suszyć na płasko.

Wiskoza w modzie damskiej

Niektóre ubrania wykonane są w 100% z wiskozy. Kobiece modele, cechują swobodne fasony oraz ponadczasowe kolory. Sukienki, bluzki, spódnice, sukienki – wiskoza stanowi bazę damskiej odzieży, wybieranej szczególnie chętnie w sezonie wiosenno-letnim. Niekiedy wiskoza jest dodatkiem do innych tkanin np. bawełny lub lnu.

Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/klasyczna-biala-koszula-z-wiskozy

Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/sukienki/1954800-krotka-czarna-sukienka-nadruk-typu-laczka

Oblicza wiskozy

Klasyczna wiskoza znana również pod nazwą “rayon”, jest włóknem celulozowym pierwszej generacji, czyli takim, które zalicza się do włókien chemicznych, ale pozyskiwanych z roślin. Powstaje w laboratoriach w wyniku chemicznej obróbki celulozy. Wiskoza może być gruba i puszysta lub cienka i połyskująca niczym jedwab. Najczęściej występuje w formie tkaniny, ale coraz częściej można spotkać dzianiny wiskozowe. Wiskoza łatwo łączy się z innymi włóknami, z czego korzystają producenci, aby stworzyć idealne materiały hybrydowe.

Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/sweter-z-wiskozy-z-krotkim-rekawem