JAKIE BŁĘDY POPEŁNIAMY PODCZAS NOSZENIA MARYNARKI DWURZĘDOWEJ?
Marynarki dwurzędowe to świetna i modna alternatywa dla fasonów zapinanych na jeden rząd guzików. Model ten nie sprawdzi się jednak w przypadku każdej sylwetki – krój dwurzędowy znacznie lepiej prezentuje się na osobach o nienagannej budowie ciała. Warto również pamiętać, że tego rodzaju marynarkę nosi się w inny sposób niż fason jednorzędowy. W tej sytuacji dobrze jest kierować się obowiązującym dress code, który zawiera zbiór jasno wytyczonych zasad odnoszących się do klasycznych modeli zapinanych na dwa rzędy guzików.
Model dwurzędowy
Fason dwurzędowy różni się od modeli jednorzędowych tym, że zapięcie marynarki składa się z dwóch rzędów guzików, które optycznie mogą odrobinę poszerzać sylwetkę. Z tego względu nie jest to krój odpowiedni dla wszystkich mężczyzn – a z pewnością nie tych, których budowa ciała jest mocna i przysadzista. Marynarki dwurzędowe to kwintesencja klasycznej elegancji – ubranie prezentuje się szykownie i stylowo, subtelnie nawiązując do klimatów retro.
Dla kogo?
To idealna opcja dla szczupłych osób, których sylwetka jest smukła i dobrze prezentuje się w przylegających fasonach. Marynarka zapinana na dwa rzędy guzików powinna bowiem idealnie podkreślać górne partie ciała – zbyt luźny model może wyglądać nieestetycznie i mało elegancko. Model dwurzędowy genialnie pasuje do innych – równie modnych elementów męskiej garderoby, takich jak spodnie z nogawką w kant, koszule z kołnierzykiem typu kent lub włoskim, muchy czy szelki.
Stopień formalności
W hierarchii formalności krój dwurzędowy zajmuje to samo miejsce co fason jednorzędowy, choć niektórzy zauważają, że jest to marynarka mniej wizytowa, bardziej odpowiednia do zestawów smart casualowych. Na stopień formalności ubrania ma wpływ nie tylko krój, ale również kolor, ewentualny wzór czy jakość materiału, z którego odzież jest wykonana. Z pewnością bardziej wizytowa będzie marynarka w stonowanym, jednolitym odcieniu, uszyta ze szlachetnych – najlepiej naturalnych włókien np. wełny, aniżeli fason wzorzysty, bazujący na sztucznych czy syntetycznych materiałach.
Jak nosić?
Marynarkę dwurzędową warto nosić jako dopełnienie modnych zestawów dedykowanych na co dzień, do pracy czy na inne oficjalne okazje. W wydaniu casualowym model ten dopełni zestaw składający się ze spodni typu chino, koszuli z kołnierzem typu button-down oraz brogsów. Do pracy znacznie lepiej sprawdzą się spodnie z nogawką zaprasowaną w kant, z tego samego materiału co marynarka. Biznesowy look ograją dodatki – wizytowe obuwie, gładki krawat oraz skórzana aktówka. Na oficjalne okazje z kolei, można pokusić się o dopełnienie stylizacji pasującą do całości kamizelką, muchą oraz oksfordami.
O czym pamiętać?
Fason jednorzędowy nosi się zupełnie inaczej, niż model dwurzędowy – zasadnicza różnica polega w sposobie zapięcia guzików:
- Marynarka jednorzędowa.
W tym przypadku niezależnie od tego ile guzików ma marynarka – najczęściej są dwa lub trzy, znacznie rzadziej cztery, należy obowiązkowo zapiąć wszystkie guziki z wyjątkiem ostatniego – znajdującego się na samym dole. Siadając w takiej marynarce, guziki należy odpiąć.
- Marynarka dwurzędowa.
W tej sytuacji marynarka powinna mieć wszystkie guziki zapięte, a podczas siadania nie należy ich rozpinać.
Z opisu powyższych zasad, dotyczących poprawnego noszenia marynarek, może wynikać, że model dwurzędowy jest mniej wygodny i komfortowy w noszeniu – jednak nic bardziej mylnego, wszystko zależy od tego, z jakiego materiału wykonane jest ubranie i czy rozmiar marynarki został dopasowany prawidłowo.
Najczęstsze błędy
Noszenie marynarki dwurzędowej w poprawny sposób, wymaga dobrej znajomości podstawowych zasad dress code. Lista najczęściej popełnianych błędów w stylizacjach z modelem na dwa rzędy guzików jest bowiem stosunkowo długa:
- Odpięte guziki.
Jak zostało wspomniane wcześniej, model ten należy zawsze nosić zapięty na wszystkie guziki – niezależnie od tego, jaką czynność aktualnie się wykonuje.
- Niedopasowane pozostałe elementy stylizacji.
Do marynarki dwurzędowej, nie pasują typowo casualowe fasony – jeansy, szorty, T-shirty czy koszulki polo.
- Kiepskie jakościowo materiały.
Marynarka ze sztucznych czy syntetycznych tkanin znacznie gorzej układa się na sylwetce, szybciej się gniecie, mechaci i mniej korzystnie wygląda, już nawet po krótkim czasie użytkowania.
Koszula i inne dodatki do marynarki dwurzędowej
Do stylowego modelu dwurzędowego, warto wybrać równie modne, pozostałe elementy stylizacji:
- Spodnie.
Model z nogawką w kant, z tego samego materiału co marynarka, to dobry wybór na oficjalne okazje. Na co dzień równie dobrze sprawdzą się wygodne chinosy, dopasowane kolorystycznie do reszty stroju.
Zobacz tutaj: Spodnie męskie koloru czarnego, materiał o drobnej strukturze (pakolorente.com)
- Golf.
Klasyczna koszula to nie jedyna opcja. Pod spód marynarki dwurzędowej z powodzeniem można założyć sweter z golfem, który nadaje stylizacji nonszalancji i lekkości.
Zobacz tutaj: Golf męski ALBERTO P20WF-2X-003-A – Pako Lorente
- Koszula.
Do fasonu dwurzędowego pasuje koszula z kołnierzykiem kent, włoskim lub pół-włoskim. Ciekawą opcją jest model button-down, pod który to można założyć muchę, co da spektakularny efekt łączący casualowy styl z ponadczasową elegancją.
Zobacz tutaj: Koszula biała męska klasyczna w niebieskie geometryczne wzorki (pakolorente.com)
- Mucha.
Tradycyjna mucha genialnie wygląda w duecie z marynarką dwurzędową, która podobnie jak wspomniany dodatek, utożsamiana jest z klasyczną elegancją, w klimacie retro.
Zobacz tutaj: Mucha PLM-MX-174-G – Pako Lorente
- Szelki.
Jeśli spodnie nie mają szlufek w pasie, można do nich założyć szelki. Połączenie marynarki dwurzędowej, muchy i szelek będzie wyglądać ciekawie i niebanalnie.
Zobacz tutaj: Szelki męskie P000B-DX-013-C – Pako Lorente
- Poszetka.
Do marynarki z brustaszą na piersi, można dołączyć poszetkę, dopasowaną kolorystycznie do pozostałych elementów – krawata lub muchy oraz koszuli.
Zobacz tutaj: Poszetka P20SP-HX-063-X – Pako Lorente
Zobacz również

DODATKI DO ELEGANCKICH STYLIZACJI
28 kwietnia, 2023
NIE TYLKO JEANSY. SPODNIE CASUALOWE. PRZEGLĄD MODELI
19 listopada, 2020