Dodatki,  Garnitury

GARNITUR Z KAMIZELKĄ

Garnitur trzyczęściowy składa się z marynarki, spodni i kamizelki. Ten ostatni element podnosi formalność stroju i sprawia, że całość prezentuje się stylowo i niebanalnie. Założenie kamizelki pod spód marynarki ma wiele zalet – dociepla tułów oraz poprawia wizualną percepcję sylwetki. Klasyczny garnitur trzyczęściowy może pojawić się w stylizacjach biznesowych, oficjalnych czy wieczorowych – taki zestaw potrzebuje stonowanych dodatków, ponieważ sam w sobie wiele mówi o osobie noszącej tradycyjny element męskiej garderoby. Kamizelki wracają do wielkiej mody – nie sposób odmówić im szyku i elegancji, a jeśli doda się do tego praktyczne aspekty fasonu, można się zastanawiać, dlaczego w ogóle z niej wyszły.

Garnitur trzyczęściowy

Powyższym terminem określa się zastaw składający się z następujących elementów: marynarki, spodni i kamizelki. W hierarchii formalności garnitur trzyczęściowy zajmuje zaszczytne miejsce pomiędzy modelem dwuczęściowym a smokingiem. Garnitur z kamizelką świetnie sprawdza się na wiele okazji – biznesowych, oficjalnych, wieczorowych. To idealna propozycja dla Pana Młodego na ślub. Model składający się z trzech elementów może być wykonany z tego samego materiału – w korespondującym kolorze czy wzorze, ale nie musi – kamizelka w kontrastowym do marynarki odcieniu, doda twista stylizacji formalnej.

Jak feniks z popiołów

Jeszcze dekadę temu kamizelki nie cieszyły się dużą popularnością. Utożsamiane z retro elegancją, wydawały się zbędną przesadą i mało funkcjonalnym elementem męskiego stroju wizytowego. Faktycznie, w czasach gdy dostęp do ogrzewanych pomieszczeń był luksusem znanym niewielu, kamizelki zapewniały dodatkową warstwę ciepła, chroniącą tułów przed wychłodzeniem i przewianiem. W kamizelce można było schować zegarek kieszonkowy czy ulubione cygaro. Współcześni mężczyźni coraz mocnej doceniają praktyczność tego elementu garderoby, a projektanci, wychodząc im naprzeciw, tworzą stroje wizytowe z kamizelką.

Dlaczego warto założyć kamizelkę?

Pojawienie się kamizelki w wizytowej stylizacji ma wiele zalet i korzyści, które można docenić w pełni, jeśli wybierze się odpowiedni fason:

  • Dociepla tułów.

Dodatkowa warstwa materiału pomiędzy koszulą a marynarką skutecznie ociepla i chroni organizm przed wychłodzeniem.

  • Poprawia wizualne proporcje sylwetki.

Noszenie kamizelki może odwrócić uwagę od nadprogramowych kilogramów czy odstającego brzucha.

  • Podnosi formalność stylizacji.

Kamizelka sama w sobie prezentuje się niezwykle szykownie i wpisuje się w kanon klasycznej elegancji. Trzyczęściowy zestaw jest bardziej wizytowy od garnituru dwuczęściowego.

  • Umożliwia zdjęcie marynarki.

W sytuacji, gdy filarem stylizacji oficjalnej jest garnitur dwuczęściowy, nie powinno się podczas przyjęcia czy imprezy ściągać marynarki – to poważny błąd. Inaczej wygląda kwestia stylizacji opartej na zestawie trzyczęściowym – pojawienie się kamizelki, pozwala na ściągnięcie marynarki i nie jest to wówczas traktowane jako faux-pas.

Kamizelka – jednorzędowa i dwurzędowa

Klasyczne elementy męskiej garderoby – kamizelki, różnią się fasonami, kolorami i rodzajami materiałów:

  • Krój.

Modele jednorzędowe optycznie wysmuklają tułów. W takiej kamizelce ostatni guzik powinien być obowiązkowo odpięty. Modele dwurzędowe prezentują się ciekawie i nieszablonowo – w takiej kamizelce obowiązkowo wszystkie guziki należy starannie zapiąć.

  • Materiał.

Kamizelki z reguły wykonane są z tych samych materiałów co pozostałe elementy garnituru – marynarka i spodnie. Ponieważ w modzie męskiej najlepiej sprawdzają się naturalne tkaniny, takie jak wełna, która zarówno chłodzi, jak i ogrzewa, to kamizelki również są z niej uszyte.

  • Kolor.

Trzeci element wizytowego stroju może być w tym samym kolorze co marynarka i spodnie lub w zupełnie innym odcieniu, który kontrastuje i odznacza się na tle koszuli. Garnitur trzyczęściowy można kupić lub uszyć w komplecie, lub postawić na model zdekompletowany składający się z innej kamizelki, marynarki i spodni, których nie będzie łączył ten sam kolor – taka opcja jest zdecydowanie mniej formalna.

Dopasowanie

Kamizelka, podobnie jak marynarka czy spodnie musi idealnie układać się na sylwetce, tak aby subtelnie akcentować jej specyfikę i podkreślać atuty. Oczywiście poszczególne elementy stylizacji nie mogą być zbyt obcisłe, ponieważ noszenie takiego stroju będzie wysoce niekomfortowe. Ważne jest dopasowanie i to słowo jest kluczowe podczas doboru rozmiaru zarówno kamizelki, jak i marynarki czy spodni. Niektóre kamizelki mają z tyłu praktyczną regulację, która umożliwia dopasowanie ubrania do sylwetki.

Razem, a jednak osobno

Dzięki kamizelce można komponować różnorodne stylizacje, o odmiennym stopniu formalności. Klasyczne zestawienie – z marynarką i spodniami garniturowymi będzie idealne na ważne uroczystości. Do pracy czy na biznesowe spotkanie, kamizelkę można założyć wyłącznie na koszulę, do materiałowych spodni – taki look wygląda stylowo i ciekawie. Kamizelka sprawdzi się również na co dzień – można ją nosić w duecie z jeansami. W zależności o koloru i wzory klasycznego elementu męskiej garderoby – kamizelka bez trudu dopasuje się zarówno do ubrań w casualowym, jak i wizytowym stylu.

Najlepsze garnitury trzyczęściowe

W kratę

Garnitur w kraciasty print to dobra alternatywa dla jednolitych modeli – taki zestaw jest bardzo praktyczny i ciekawy. Do marynarki, spodni i kamizelki z wyrazistym motywem, należy dobrać stonowane dodatki i koszulę w neutralnym odcieniu, która nada całości harmonii.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5986-Marynarka-garniturowa-GONZALO-PLM-3G-228-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5984-Kamizelka-meska-JUAN-PLM-8X-015-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5985-Spodnie-meskie-garniturowe-GONZALO-PLM-6G-228-G.html

W granatowym kolorze

Zestaw w klasycznym granatowym kolorze jest uniwersalny i ponadczasowy. Garnitur w jednolitym odcieniu, wykonany z wysokojakościowej wełny można założyć do pracy, na przyjęcie czy wieczorne wyjście. Do granatu pasuje praktycznie każdy innych kolor – biała, błękitna lub bladoróżowa koszula, czarne lub brązowe dodatki czy gładka, lub wzorzysta poszetka.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5239-Marynarka-garniturowa-MANGALAM-PLM-3G-199-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5240-Kamizelka-garniturowa-MANGALAM-PLM-8G-199-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5238-Spodnie-meskie-garniturowe-MANGALAM-PLM-6G-199-G.html

W jasnym odcieniu

Marynarka, spodnie i kamizelka w jasnym, neutralnym kolorze np. beżowym to doskonała baza stylizacji w sezonie wiosenno-letnim. Taki zestaw wygląda lekko, świeżo i nowocześnie. Garnitur w jasnej tonacji kolorystycznej dobrze prezentuje się w towarzystwie wyrazistych dodatków np. bordowego krawata czy muchy.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5834-Marynarka-garniturowa-NILAR-PLM-3G-206-E.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6190-Kamizelka-meska-ENRICO-PLM-8X-019-S.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5833-Spodnie-meskie-garniturowe-NILAR-PLM-6G-206-E.html