WSZYSTKIE FAKTY O TRENCZU – PŁASZCZU, KTÓRY MUSISZ MIEĆ
Kurtki i płaszcze

WSZYSTKIE FAKTY O TRENCZU – PŁASZCZU, KTÓRY MUSISZ MIEĆ

Klasyczny trencz ma militarne korzenie. Początkowo trencz nosili brytyjscy żołnierze w okopach. Nie bez przyczyny słowo „trencz” oznacza po angielsku „okop”. Charakterystyczny płaszcz pojawiał się na frontach Pierwszej Wojny Światowej. Jednak tak naprawdę historia okrycia wierzchniego zaczęła się jakieś 100 lat wcześniej. Poznaj najważniejsze fakty dotyczące trenczu oraz wszystkie zalety modnego fasonu. Wybierz płaszcz dla siebie na sezon jesienny!

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5711-Plaszcz-meski-TAO-PPLM9-7X-035-E.html

Historia

W 1823 roku do bawełny zaczęto dodawać gumę. Z takiej tkaniny powstawały płaszcze typu Mackintosh. Nazwa „mackintosh”, czyli po prostu „mack” odnosi się do Charlesa Mackintosha – wynalazcy wodoodpornego materiału. Płaszcz mack doskonale chronił przed deszczem i chłodem, ale miał jedną bardzo nieprzyjemną wadę – okropnie śmierdział gumą i topił się na słońcu. W 1879 roku Thomas Burberry wynalazł gabardynę. Ten oddychający i wodoodporny materiał powstawał poprzez tkanie bawełny z wełną. Płaszcze z gabardyny były bardzo modne wśród klasy wyższej, podróżników, lotników i sportowców. Kolejną marką poszukującą „recepty” na idealny płaszcz przeciwdeszczowy był „Aquascutum”. Marka ta spopularyzowała nylon połączony z bawełną.

Trencz na wojnie

Wiele osób zastanawia się „dlaczego trencze stały się tak popularnym rodzajem okrycia wierzchniego na froncie?”. Odpowiedź na to jest bardzo prosta – były wygodne, komfortowe w noszeniu, zapewniły ciepło oraz chroniły przed deszczem, a do tego ułatwiały „wtopienie się” w otoczenie. Większość trenczy w tamtym czasie miała kolor khaki (słowo to pochodzi z języka hindi i oznacza „kurz”).

Co było przed trenczami?

Zanim trencze pojawiły się w wojsku, żołnierze nosili wełniane, długie i ciężkie płaszcze zwane „greatcoats”. Ich wielką wadą była waga oraz fakt, że błoto chętnie przylegało do wełnianej tkaniny, która przez to była jeszcze cięższa w noszeniu. Z czasem zostały one wyparte przez trencze, które z biegiem lat zastąpiono z kolei krótkimi kurtkami.

Cechy klasycznego trencza

Aby odróżnić trencz, od innych płaszczy, należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • Trencz powinien być uszyty z gabardyny, czyli tkaniny, którą wynalazł Thomas Burberry.
  • Kolor – trencze najczęściej mają kolor kamelowy lub khaki. Oczywiście pojawiają się również w innych odcieniach, ale wymienione barwy są absolutnym top of the top.
  • Rękaw typu raglan.
  • Dwa rzędy guzików. Choć współcześnie częściej można spotkać płaszcze jednorzędowe.
  • Pasek. Pojawia się nie tylko w pasie, ale również przy mankietach rękawów.
  • Pagony.
  • Storm flap czy też gun patch. Dodatkowy element tkaniny na wysokości ramion i klatki piersiowej. Niekiedy trencz ma również dodatkowy kawałek materiału na plecach, który zwiększa ochronę przed deszczem.
  • Metalowe zapięcie pod szyją.
  • Rozcięcie u dołu, które gwarantuje swobodę poruszania się.
  • Kieszenie.

Kiedy jest dobry czas na trencz?

Trencz to nie jest okrycie wizytowe, ale może być oczywiście noszone w duecie z marynarką. Klasyczny trencz ma raczej casualowy charakter, który dobrze odnajduje się w codziennym wydaniu. Do trencza można założyć jeansy lub chinosy. Odpowiednie będą również spodnie garniturowe. Płaszcz można nosić rozpięty bądź starannie zapięty. Niekiedy wystarczy tylko zawiązać pasek, a poły pozostawić luźne.

Jak nosić trencz?

Do płaszcza pasują akcesoria – kaszkiet lub inne nakrycie głowy, apaszka bądź szal, w chłodniejszy dzień – rękawiczki. Dopełnieniem stylizacji jest obuwie – w towarzystwie trencza genialnie prezentują się brogsy i sztyblety. Pod spód płaszcza idealny będzie sweter, koszula lub T-shirt, a w nowoczesnej odsłonie – bluza z kapturem.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5653-Trzewiki-meskie-PPLM9-BX-057-A.html