10 RZECZY, KTÓRE MOGĄ ZEPSUĆ STYLIZACJĘ
Nikt nie jest nieomylny – czasami wybieramy rzeczy, które nie do końca do nas pasują, źle układają się na sylwetce czy nie mają odpowiedniego stopnia formalności. Błędy stylizacyjne zdarzają się dosyć często – szczególnie tym osobom, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z modą. Jakie są najczęstsze przyczyny modowego faux-pas? Co skutecznie psuje męską stylizację? Czego unikać podczas komponowania outfitu na co dzień, do pracy czy na wieczorne wyjście?
- Niewłaściwy fason.
Brak umiejętności odpowiedniego dopasowania kroju ubrania czy dodatku do własnej sylwetki i stopnia formalności okazji, na którą dana rzecz jest zakładana, jest jedną z najczęstszych przyczyn stylizacyjnej katastrofy. Wielu mężczyzn nie potrafi dobrać fasonu koszuli, spodni czy marynarki, do budowy ciała. Niewłaściwy krój może zaburzyć proporcje sylwetki i sprawić, że całość będzie wyglądała niekorzystnie.
Najbardziej uniwersalnym modelem w przypadku klasycznych koszul z kołnierzykiem są fasony typu SLIM FIT, które pasują praktycznie każdemu mężczyźnie. W przypadku marynarek również warto postawić na te, o taliowanym kroju, które genialnie akcentują zalety sylwetki i skutecznie odwracają uwagę od ewentualnych niedoskonałości. Z kolei spodnie z lekko zwężaną nogawką, będą doskonale wyglądać zarówno na szczupłych, jak i dobrze zbudowanych osobach.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6620-Koszula-meska-LEANDRO-PLM-1X-606-B.html
- Nieodpowiedni rozmiar.
Drugim równie często popełnianym błędem, podczas komponowania outfitu jest nieumiejętność dobrania właściwego rozmiaru ubrania. Za ciasna marynarka, za krótka koszula czy zbyt długie nogawki spodni – to dosyć powszechny widok na polskich ulicach. Za małe ubrania uwypuklają mankamenty sylwetki, za duże z kolei sprawiają, że całość wygląda niechlujnie. Szczególnie problematyczny jest wybór rozmiaru odzieży dla tych osób, których budowa ciała odbiega od ideału.
Zanim wybierzemy się na zakupy – niezależnie od tego, czy będą one odbywać się stacjonarnie w sklepie, czy wirtualnie online, warto dokładnie zmierzyć obwód pasa, klatki piersiowej i szyi. Zakładając, że każda osoba zna swój wzrost, wybór odpowiedniego rozmiaru ubrania nie powinien stanowić problemu.
- Zła jakość materiału.
Ubrania i dodatki wykonane z kiepskich jakościowo materiałów nie wyglądają korzystnie. Sztuczne tkaniny szybko się niszczą i sprawiają, że nawet najbardziej przemyślana stylizacja wygląda tandetnie i tanio. Współczesnym problemem jest za duża ilość włókien syntetycznych w koszulach, garniturach, a nawet dodatkach – czapkach czy szalach. Warto pamiętać, że sztuczne tkaniny mogą powodować reakcje uczuleniowe.
Bezpieczną alternatywą dla sztucznych i syntetycznych tkanin są włókna naturalne – wełna, len, jedwab, bawełna. Naturalny materiał jest hipoalergiczny, odporny i wytrzymały. Ma doskonałe właściwości – zapewnia swobodny przepływ powietrza pomiędzy skórą a tkaniną, nie mechaci się i nie traci fasonu.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6883-Marynarka-garniturowa-MAO-P20SP-3G-010-S.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6884-Spodnie-meskie-garniturowe-MAO-P20SP-6G-010-S.html
- Pstrokaty kolor.
Z kolorami w stylizacji, podobnie jak ze wzorami, należy postępować ostrożnie. Zbyt intensywna barwa, niepasująca do całości może niepotrzebnie przytłoczyć look. Ogólna zasada jest taka – w stylizacji powinny pojawiać się nie więcej niż trzy kolory naraz.
Zamiast wyrazistych odcieni lepiej jest postawić na neutralne pastele – róż, błękit czy ecru. Taka opcja przypadnie do gustu tym osobom, które znudziły się klasycznymi brawami, a nie mają na tyle odwagi, aby wybrać mocne kolory.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5911-Koszula-meska-PLM-1X-565-F.html
- Nadmiar printów.
Zbyt duża ilość wzorów pojawiająca się w jednej stylizacji to prosty przepis na stylizacyjną katastrofę. Wybierając wzorzyste ubrania, należy zachować daleko posuniętą ostrożność i powściągliwość. Zasada jest taka – wzorzysta góra (polo, T-shirt czy koszula) pasuje do jednolitego dołu (szortów, jeansów, chinosów, spodni garniturowych) i na odwrót (wzorzysty dół do gładkiej góry).
Wzory mogą pojawiać się nie tylko na głównych elementach stylizacji, ale i na dodatkach np. skarpetach.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6752-Skarpety-w-rybki-DTS-SX-458-Z.html
- Kiczowate dodatki.
Niektóre dodatki są w bardzo złym guście np. paski z dużymi klamrami, pstrokate emaliowane spinki do mankietów czy świecące krawaty. Warto pamiętać, że akcesoria stanowią ważny element każdej stylizacji – codziennej, biznesowej czy wizytowej. Dodatki o klasycznej formie, starannie wykonane z dobrych jakościowo materiałów, będą stanowiły genialne dopełnienie outfitu. Jeśli brak nam wyczucia i dobrego gustu, lepiej zrezygnować z nadmiaru ozdób.
- Brak skarpet.
Skarpety to wielofunkcyjny dodatek, którego zadaniem jest nie tylko zapewnienie komfortu termicznego, ale przede wszystkim ochrona stóp przed otarciami czy podrażnieniami, które może spowodować niewygodne obuwie. Do mokasynów, loafersów czy espadryli pasują niskie skarpety typu stopki, a do eleganckich butów – oksfordów idealne będą dłuższe skarpety, które dokładnie zakryją łydkę.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6448-Skarpetki-stopki-trojkolorowe-DTA-SX-007-F.html
- Wymięte ubranie.
Pognieciona koszula czy niewyprasowane spodnie z pewnością nie dodadzą uroku i nie będą prezentowały się estetycznie. Ubranie zawsze powinno być czyste, starannie uprasowane i dobrze dopasowane do dodatków. Warto pamiętać, że pierwsze wrażenie robi się wyłącznie raz, dlatego schludny wygląd ma szczególne znaczenie podczas rozmów kwalifikacyjnych, negocjacji z kontrahentami czy innych ważnych spotkań.