INSPIRACJE MODĄ MĘSKĄ LAT 60 I 70
Moda – zarówno męska, jak i damska, bardzo często wiernie odzwierciedla zmiany zachodzące w obszarze społeczno-kulturalnym i trendy obowiązujące na świecie. Nie inaczej sytuacja wyglądała w latach 60 i 70, kiedy największy modowy magazyn ogłosił, że „w modzie nie istnieją żadne zasady”. Było to trafne podsumowanie ówczesnych nastrojów, które wyrażały wolność, niezależność i indywidualność. Moda męska na przestrzeni dwóch dekad – lat 60 i 70, wyróżniała się tak bardzo, że po dziś dzień można zobaczyć projekty inspirowane tamtym stylem.
Szalone lata 60
Jeden z najbardziej charakterystycznych okresów w modzie męskiej. Czas, kiedy wyobraźnią milionów ludzi na świecie zawładną zespół The Beatles. Członkowie tego rockowego zespołu muzycznego największe triumfy święcili właśnie w latach 60. John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr nosili garnitury, które były ich strojem codziennym. Myśląc o stylu Beatlesów, w wyobraźni tworzy się obraz czterech mężczyzn ubranych w garnitury, koszule ze stójką i buty na obcasie. Elegancki styl rockowego bandu inspirował mężczyzn, którzy chętniej wybierali klasyczne marynarki, które łączyli z golfami lub swetrami, tworząc stylowy casualowy look. To właśnie John Lennon wylansował okulary z okrągłymi oprawkami – tak zwane „lenonki”, które doskonale dopełniały stylizację, podobnie jak wygodne sztyblety.
Kolorowi Hippisi
Subkultura hippie miała jasno sprecyzowane poglądy i stanowczo przeciwstawiała się ingerencji Państwa w życie obywatelów. Hippisi byli kolorowi, barwni, odrobinę szaleni i wyzwoleni – takie same były ubrania i dodatki, które nosili, a z których inne osoby chętnie czerpały inspiracje do codziennych stylizacji. Bogactwo printów, wyrazistych kolorów, nieszablonowych połączeń i motywów roślinnych, przyprawiało o prawdziwy zawrót głowy. Hippisi łączyli różne faktury, kolory, wzory oraz kroje, które wspólnie tworzyły pozornie chaotyczną, aczkolwiek dobrze przemyślaną całość. Typowe dla Hippisów były dzwony, tuniki, luźne T-shirty i psychodeliczne printy.
Koszule z wydłużonym kołnierzem
Analizując zdjęcia mężczyzn z lat 60, widać wyraźną tendencję ku casualowej elegancji, którą dziś nazwano by stylem „smart casual”. Atrybutem modnego mężczyzny była wówczas koszula, którą noszono nie tylko do pracy, czy na ważne okazje, ale i na co dzień – najczęściej w duecie ze spodniami typu dzwony. Męska koszula w latach 60 wyglądała inaczej niż modele współczesne – tym, co zasadniczo odróżniało koszulę ówczesnej dekady i tą współcześnie, była wielkość kołnierza, który w latach 60 był znacząco wydłużony. Takie koszule nosili nie tylko członkowie zespołu The Beatles, ale i znani aktorzy oraz politycy.
Moc kolorów
Lata 60 stanowiły swoisty przedsmak następnej dekady – w modzie dominowały bowiem wyraziste, szalone i przykuwające uwagę kolory, które wcześniej utożsamiane były wyłącznie ze złym gustem i kiczem. W męskich stylizacjach dominowała czerwień, zieleń i granat. Trendem, który wyraźnie wykształcił się w tamtym okresie był color-blocking, czyli nieoczywiste i kontrastowe połączenie dwóch lub trzech kolorów stylizacji. Mocne barwy swobodnie łączono ze wzorami.
Na przekór
Współcześni mężczyźni mogą czerpać garściami inspiracje ze zdjęć i katalogów z modą lat 60. Niektórzy panowie bowiem już kilkanaście dekad temu prezentowali doskonałe wyczucie stylu i ówczesnych trendów. Łączenie pozornie niepasujących do siebie elementów stylizacji wymagało bowiem pomysłowości i otwartości umysłu. W latach 60 swobodnie zestawiano koszule, krawaty i swetry lub kamizelki, a także wzory, które teoretycznie do siebie nie pasowały, a praktycznie wyglądały szalenie korzystnie np. paski z kratą czy kwiaty z motywami zwierzęcymi.
Wzorzyste skarpety
Choć mogłoby się wydawać, że skarpety we wzory są współczesnym trendem, to nic bardziej mylnego – takie dodatki nosili mężczyźni już w latach 60 i stanowiły one genialne dopełnienie outfitu. Skarpety w romby, kratkę, trójkąty czy mocne kolory ożywiały look i doskonale podkreślały wyczucie stylu i indywidualizm.
Lata 70 w klimacie disco
Chyba nie ma na świecie osoby, która nie oglądałaby „Gorączki sobotniej nocy” z Johnem Travoltą. Ten film stanowi idealne odwzorowanie tego, jak wyglądała moda w latach 70. Mężczyźni nosi połyskujące materiały, cekinowe aplikacje, kolory złota i srebra, a także falbany i plisy. Słowa „przepych” i „kicz” nie oddają w pełni skali tego, co działo się wówczas w modzie męskiej. Panów prezentujących sylwetkę w lajkrze, w butach na koturnie i spodniach z wysokim stanem, z powodzeniem można by dziś nazwać metroseksualnymi.
Punk dla odważnych
W latach 70 to muzyka i jej największe gwiazdy miały istotny wpływ na to, co nosili i co chcieli nosić ówcześni panowie. Dekada ta, to czas subkultur punkowców, którzy budzi skrajne emocje i duże kontrowersje. W modzie pojawiły się wówczas jeansy z przetarciami i dziurami, dodatki z ćwiekami, T-shirty z napisami, a także mocne akcenty w makijażu (podkreślającym oko) i charakterystyczna fryzura (irokez).
Czego nie może zabraknąć w garderobie mężczyzny, który inspiruje się stylem lat 60 i 70?
Lata 60 i 70 z pewnością można zdefiniować, jako jedne z najbardziej charakterystycznych dekad w historii mody męskiej. Choć nie zawsze wizerunek mężczyzny, który wówczas kreowano, prezentował się nienagannie, z pewnością po dziś dzień w kolekcjach znanych projektantów i w popularnych sieciówkach można znaleźć ubrania, które subtelnie nawiązują do szalonych lat 60 i barwnych lat 70.
- Koszula ze stójką.
Model ze stójką to dobra propozycja na casualowy look, odpowiedni na mniej formalne okazje. Koszula w neutralnym kolorze – białym lub błękitnym sprawdzi się również do pracy czy na biznesowe spotkanie. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na jakość materiałów i sposób wykonania, tak aby ubranie prezentowało się stylowo i elegancko.
- Koszula we wzory.
Mocne, wyraziste printy to najbardziej charakterystyczny element zarówno w latach 60, jak i 70. Obecnie koszule we wzory to równie pożądany element męskiej garderoby, który doskonale dopełnia stylizacje casualowe. Do koszuli we wzory pasują jednolite pozostałe elementy outfitu – spodnie czy marynarka. W aktualne trendy idealnie wpisują się tkaniny z motywami zwierzęcymi i florystycznymi, które subtelnie nawiązują do stylu hippie.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6265-Koszula-meska-FONZO-PLM-1X-608-G.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6414-Koszula-meska-PLH-1X-019-X.html
- Spodnie z rozszerzaną nogawką.
Modele z lekko rozszerzaną na dole nogawką, zostały stworzone z myślą o dobrze zbudowanych mężczyznach, których sylwetka wymaga niewielkiej korekty, za pomocą odpowiednio dobranych poszczególnych elementów garderoby. Szersza nogawka równoważy zaburzone proporcje, nadając im harmonii.
- Wzorzyste skarpety.
Niebanalne dodatki to dobra propozycja dla tych osób, które chcą ożywić look i podkreślić jego indywidualny charakter. Skarpety we wzory pasują przede wszystkim do stylizacji nieformalnych. Modele w stonowane printy – romby, kratę czy paski, sprawdzą się również do pracy czy na rodzinne spotkanie.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6006-Skarpetki-w-narzedzia-DTS-SX-380-A.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5937-Skarpetki-z-motywem-marynistycznym-DTS-SX-353-G.html
- Rozpinany sweter lub kamizelka.
Klasyczny sweter typu kardigan to idealne dopełnienie stylizacji wielowarstwowej. Sweter można nosić w zestawie ze wzorzystą koszulą i krawatem typu knit. Kardigan w neutralnym kolorze z łatwością dopasować do pozostałych elementów garderoby. Alternatywą dla swetra jest kamizelka, z miękkiej dzianiny, którą można nosić w duecie z materiałowymi spodniami.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4324-Kamizelka-meska-RUSTY-PLM-2X-039-G.html
CO NOSIĆ ZIMĄ POD KOSZULĄ?
Zobacz również

BIAŁA KOSZULA – OBOWIĄZKOWY ELEMENT MĘSKIEJ GARDEROBY
30 grudnia, 2022
KRAWAT CZY MUCHA? PODKOLANÓWKI CZY SKARPETY? SZTUKA WYBORU DODATKÓW
5 września, 2020