
JAK DOBRAĆ DAMSKĄ MARYNARKĘ?
Damska marynarka sprawdza się w wielu sytuacjach. Można ją założyć do pracy lub na spotkanie rodzinne. Element garderoby zapożyczony z męskiej szafy, stanowi bazę dla wielu ciekawych stylizacji. Od żakietu różni się przede wszystkim krojem i długością. Odpowiednio dopasowana do sylwetki, skutecznie akcentuje jej zalety i subtelnie odwraca uwagę od ewentualnych niedoskonałości.
Różnice pomiędzy żakietem a marynarką
Zarówno marynarka, jak i żakiet są bardzo ważne w damskiej garderobie. Marynarka to fason zapożyczony z męskiej szafy. Odznacza się prostym krojem i podłużnymi klapami. Może mieć fason jednorzędowy lub dwurzędowy. Klasyczny model dopełniają często podkreślone ramiona, brustasza i kieszenie z patkami. Marynarka ma pojedyncze lub podwójne rozcięcie z tyłu i podszewkę.
Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/bezowa-marynarka-w-kratke
Żakiet zazwyczaj jest krótszy niż marynarka i znacznie mocniej taliowany. Model może być zapinany na guziki, haftki lub zamek błyskawiczny. Jest to pewnego rodzaju okrycie wierzchnie, z niezbyt rozbudowanymi klapami lub całkowicie pozbawione kołnierzyka. Żakiet może być uszyty z bawełny, lnu, tweedu, wełny lub wiskozy.
Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/dwurzedowy-zakiet-w-kremowym-kolorze
Model zwany pożądaniem
Różnice między żakietem, a marynarką nasuwają pytanie – “który model warto mieć w swojej garderobie”? Niekiedy terminy “żakiet” i “marynarka” bywają stosowane zamiennie, co stanowi błąd. Faktem jest, że niektóre nowoczesne fasony stanowią swoistą hybrydę obu kategorii – w takiej sytuacji podwójne nazewnictwo wydaje się uzasadnione. Taliowane żakiety lepiej prezentują się w towarzystwie kobiecych, eleganckich fasonów, a marynarki nadają stylizacjom szlachetnie, surowy ton.
Baza pod marynarkę
Kluczem do stworzenia stylizacji z marynarką w roli głównej jest balans i harmonia. W sytuacji, gdy marynarka wykonana została ze wzorzystych materiałów, zdecydowanie lepiej jest postawić na jednolite, proste bluzki, koszule, T-shirty czy topy. W przypadku stonowanych, gładkich marynarek można pozwolić sobie na nieco więcej swobody.
Dopełnienie – dół stylizacji
W odniesieniu do spodni lub spódnicy, obowiązuje ta sama zasada co w przypadku koszul – wzorzysta marynarka najlepiej pasuje do gładkiego dołu. Jeśli marynarka jest luźna, spodnie powinny być dopasowane. Krótka, taliowana marynarka to dobre towarzystwo dla szerokich spodni lub dłuższej spódnicy.
Marynarka a sylwetka
Każdy element garderoby należy dobierać z dużą precyzją, aby podkreślić atuty sylwetki i ukryć jej mankamenty. W zależności od proporcji pomiędzy ramionami i biodrami, a także wcięciem w talii, odpowiednie będą inne fasony. Kobiety, które mają szerokie biodra, zaznaczone wcięcie w talii oraz wąskie ramiona powinny wybierać modele, które akcentują linię ramion. Szerokie klapy i tkanina, która kończy się tuż nad biodrami, zrównoważą proporcje sylwetki.
Panie o idealnych proporcjach klepsydry doskonale prezentują się w dopasowanych marynarkach jednorzędowych.
Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/stylowa-zielona-marynarka
W sytuacji, gdy brzuch jest zdecydowanie większy niż biust, lepiej sprawdzi się jednorzędowy żakiet, sięgający bioder, lekko rozkloszowany.
Rozmiar marynarki
Damska marynarka powinna przede wszystkim swobodnie przylegać do ciała i podkreślać figurę. Wyznacznikiem idealnego rozmiaru jest także to, czy można swobodnie zapiąć guziki, bez efektu naprężenia materiału. Marynarka powinna być wygodna w noszeniu, ale nie może być za duża. Warto zwrócić uwagę na szerokość marynarki w biuście – materiał w tym miejscu nie powinien zbyt mocno opinać.
Zobacz również

JAK ŁĄCZYĆ KOLORY?
1 października, 2020
BRĄZOWE BROGSY – BUTY DO WIELU STYLIZACJI
29 sierpnia, 2020