Dodatki

MASECZKI OCHRONNE – OBOWIĄZKOWY DODATEK CZY MODNY GADŻET?

W czasach pandemii koronawirusa noszenie maseczek czy przyłbic ochronnych jest absolutną koniecznością. Osłona ust i nosa zapobiega zarówno przedostawaniu się do organizmu, jak i wydostawaniu się na zewnątrz, chorobotwórczych drobnoustrojów odpowiedzialnych za infekcje. Współcześnie maseczka jest nie tylko obowiązkowym środkiem prewencyjnym ograniczającym rozprzestrzenianie się wirusa, ale i jednym z elementów stylizacji, na który należy zwrócić baczniejszą uwagę.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6888-Maseczka-bawelniana-T0000-DX-024-S-010001.html

Maseczka ochronna – funkcje

Do głównych zadań maseczki ochronnej należy osłona ust i nosa przed chorobotwórczymi patogenami, które wywołują liczne choroby. Niektóre modele stanowią również doskonałą barierę dla smogu, obecnego w powietrzu. Maseczka ochronna jak sama nazwa wskazuje, ochrania – zarówno osobę, która ją nosi (gdyż zmniejsza ilość drobnoustrojów wnikających do organizmu), jak i osoby w najbliższym otoczeniu, z uwagi na fakt, że wirusy nie wydostają się na zewnątrz wraz ze śliną czy wydychanym powietrzem. Skuteczność maseczek ochronnych determinuje sposób noszenia osłony oraz jej rodzaj. Najlepsze są maseczki bawełniane, wielokrotnego użytku, które można bezpiecznie prać.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6887-Maseczka-bawelniana-T0000-DX-024-N-010001.html

Przyłbica

Alternatywą dla maseczek ochronnych są przyłbice. Niektórzy wskazują, że jest to wygodniejsze zabezpieczenie, bardziej komfortowe w noszeniu, od tradycyjnych maseczek – czy to jednorazowych, czy wielorazowych. Liczne badania naukowców potwierdzają jednak to, że przyłbica zabezpiecza usta i nos o wiele mniej skutecznie aniżeli klasyczna maseczka.

Miejsca, w których maseczka jest obowiązkowa

Obecnie noszenie maseczek ochronnych jest wymagane od wszystkich obywateli (wyjątek stanowią dzieci poniżej 4 roku życia), w praktycznie wszystkich miejscach – zamkniętych przestrzeniach, a także na zewnątrz. Maseczki mają za zadanie spowolnić rozprzestrzenianie się wirusów, a także zapewnić poczucie bezpieczeństwa osobom z obniżoną odporność oraz tych bardziej podatnych na zachorowanie.

Jak dopasować maseczkę?

Skuteczność działania maseczek ochronnych zależy od dwóch czynników – sposobu noszenia maseczki oraz jej dopasowania, czyli fasonu, rodzaju materiału oraz metody wykonania zabezpieczenia. Dobra jakościowo maseczka powinna być uszyta z naturalnej bawełny, która nie podrażnia wrażliwej skóry twarzy. Maseczka musi idealnie przylegać do nosa oraz mieć na tyle ergonomiczny krój, aby była ona wygodna w noszeniu. Elastyczne gumki umieszczone z boku maseczki, umożliwią jej umocowanie za uszami, dzięki czemu osłona nie będzie się zsuwać.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6886-Maseczka-bawelniana-T0000-DX-024-G-010001.html

Na co zwrócić uwagę, wybierając maseczkę?

Maseczki ochronne różnią się wieloma elementami. Wybierając konkretny model, należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Jednorazowa czy wielorazowa?

Model wykonany z bawełny to bardziej ekonomiczne rozwiązanie – taką maseczkę można prać i wykorzystywać wielokrotnie. Maseczki jednorazowe przyczyniają się do zanieczyszczenia planety i według ostatnich badań – mniej skutecznie chronią przed wirusami.

  • Jednokolorowa czy wzorzysta?

Osłona w jednolitym, stonowanym kolorze z łatwością dopasuje się do pozostałych elementów stylizacji, takich jak koszula czy marynarka. Model we wzory to dobra propozycja na co dzień, która nie koniecznie dobrze sprawdzi się do wizytowych czy biznesowych zestawów.

Jak nosić maseczkę?

Wyłącznie poprawne noszenie maseczki zapewni pożądaną osłonę przed drobnoustrojami. Maseczka powinna szczelnie osłaniać usta i nos – noszenie zabezpieczenia pod nosem, nie ma najmniejszego sensu z uwagi na fakt, że taki sposób nie chroni ani osoby noszącej osłonę, ani tym bardziej osób w jej otoczeniu. Maseczka powinna być często zmieniania, starannie prana i prasowana, co umożliwia nie tylko usunięcie zabrudzeń, ale i zarazków z jej powierzchni.

Jak dopasować dodatek do pozostałych elementów stylizacji?

Dobrym pomysłem na elegancki i stylowy look jest odpowiednie dopasowanie dodatków do charakteru stylizacji – stopnia jej formalności czy kolorystyki poszczególnych elementów zestawu. Ponieważ maseczki ochronne stały się obowiązkowym dopełnieniem każdego outfitu, należy poświęcić mu odrobinę więcej uwagi:

  • Na co dzień.

W wydaniu casualowym można sobie pozwolić na więcej swobody. Maseczka w barwne printy, zabawne napisy czy ta w ciekawym kolorze, kontrastującym do reszty stroju, będzie ożywiała look i akcentowała jego nieformalny charakter.

  • Do pracy.

Dodatek w wydaniu biznesowym powinien mieć stonowany, jednolity kolor, dobrze korespondujący z barwą koszuli, marynarki czy krawatu. Maseczka nie może stanowić centralnego punktu zestawu, który nadmiernie rozprasza uwagę otoczenia. Osłona na nos i usta musi również efektywnie przepuszczać powietrze, dzięki czemu skóra nie będzie się pocić nadmiernie.

  • Na wieczór.

Podczas bardzo formalnych wydarzeń sprawdzi się maseczka wykonana z szykownych materiałów np. delikatnego jedwabiu. Taki dodatek to bardzo gustowne dopełnienie stylizacji.