KILKA SŁÓW O SPINKACH DO KRAWATA
Biżuteria,  Dodatki

KILKA SŁÓW O SPINKACH DO KRAWATA

Spinka do krawata to ponadczasowy dodatek, który doskonale dopełnia stylizacje, a do tego pełni funkcję praktyczną. Współcześnie wybór spinek jest bardzo duży – od klasycznych modeli, poprzez te o fantazyjnym kształcie, wykonane z różnych surowców. Czy do każdego outfitu można założyć spinkę? Jak używać modnego dodatku, aby podkreślić własny styl i indywidualizm?

Początek historii spinek

Wiele lat temu „szpilka” to krawata była nieodzownym dodatkiem do ubioru, a wynikało to z faktu, że krawaty nie wyglądały tak jak współcześnie – miały różne kształty, rozmiary, szerokości. Wizualnie bardziej przypominały szykowny szalik:

  • Krawat chorwacki.

Krótki, szeroki, najczęściej czerwony. Noszony był w tradycyjnym wydaniu przez żołnierzy.

  • Francuski steinkirk.

Niezwykle popularny w epoce Ludwika XIV. To kawałek długiej tkaniny, z frędzlami na końcu. Zakładano go niedbale wokół szyi, a końcówkę chowało się w dziurce od guzika.

  • Halsztuk.

Trójkątna, najczęściej biała chusta.

Funkcjonalność

Podstawową funkcją spinek jest podtrzymywanie krawatu przy koszuli. Podczas wietrznej pogody, pochylania się czy wykonywania dynamicznych ruchów np. w tańcu, krawat pozostaje w miejscu. Oprócz praktycznego zastosowania spinka pełni również funkcję dekoracyjną.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8262-Spinka-do-krawata-P21WF-IX-022-S-0.html?query_id=1

Jak zakładać i jak nosić?

Obecnie w sklepach stacjonarnych i internetowych dostępne są najczęściej dwa rodzaje spinek:

  • wsuwane;
  • zaciskowe.

Niezależnie od tego, na który rodzaj się zdecydujesz, spinka powinna zostać wsunięta lub zaciśnięta zarówno na obu warstwach krawata, jak i na koszuli. Oprócz tego warto pamiętać o następujących kwestiach:

  • Spinka powinna znajdować się na właściwej wysokości. Nie może być zapięta ani za nisko, ani za wysoko. Optymalna wysokość to ta pośrodku krawata – pomiędzy trzecim a czwartym guzikiem koszuli.
  • Spinkę zapina się od prawej strony. Nie należy jej przekrzywiać, powinna ona tworzyć kąt prosty z krawatem.
  • Spinka nie może być krótsza niż połowa szerokości krawata. Optymalna długość sięga 3/4 krawata.
  • Kolor spinki należy dopasować do innych, metalowych elementów stylizacji np. spinek do mankietów lub biżuterii.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8261-Spinka-do-krawata-P21WF-IX-021-S-0.html?query_id=1

Kiedy i gdzie?

Dodatki biżuteryjne, do których zalicza się spinki do krawatów, podobnie jak ubrania mogą mieć różne stopnie formalności. To, czy dodatek wpisuje się w klimat klasycznej elegancji, zdeterminowane jest przede wszystkim formą spinki – jej kształtem, a także surowcem, z którego jest wykonana. Im bardziej ozdobna spinka, tym niższy stopień formalności dodatku. Na wizytowe okazje lepiej jest wybrać klasyczną, prostą spinkę, z białego lub żółtego metalu np. złota, srebra, platyny, pozbawioną zdobień. Na co dzień można pozwolić sobie na więcej nonszalancji – spinka o fantazyjnym kształcie, pokryta kolorową emalią stanie się ciekawym punktem ubioru i z pewnością przyciągnie spojrzenia.

Pomysł na prezent?

Stylowe spinki do krawata to świetny pomysł na prezent! Model o ciekawym kształcie, nawiązującym do indywidualnych upodobań, pasji, zainteresowań czy wykonywanego zawodu, z pewnością wywoła uśmiech na twarzy obdarowanego. Miłośnikowi wędkowania spodoba się spinka w kształcie wędki, zaś entuzjaście morskich przygód, ta przypominająca kotwicę. Doskonałym pomysłem jest połączenie dwóch dodatków w jednym prezencie – spinki i szykownego krawata.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8260-Spinka-do-krawata-P21WF-IX-020-S-0.html?query_id=1

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8921-Bordowy-krawat-meski-w-drobne-kwiatki.html