Dodatki,  Garnitury,  Koszule

JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ ŚWIADEK PANA MŁODEGO?

Ślub to bardzo uroczyste wydarzenie, podczas którego obowiązuje stosowny dress code. Zarówno główni bohaterzy tego dnia, jak i ich goście powinni prezentować się nienagannie, elegancko i modnie. Stylizacja świadka Pana Młodego jest tak samo ważna, jak strój osoby przystępującej do sakramentu ślubu. Tym, na co powinien zwrócić uwagę świadek, jest odpowiedni dobór poszczególnych elementów garderoby – koszuli, garnituru lub smokingu, a także dodatków – butów, paska, spinek i krawata. Stylizacja powinna wpisywać się w klimat klasycznej wieczorowej elegancji z uwagi na fakt, że przyjęcie odbywa się najczęściej po godzinie 18.

Klasyczna elegancja

Dobrze, aby stylizacje na sakrament ślubu i przyjęcie weselne – zarówno głównych bohaterów, jak i ich gości były eleganckie i szykowne. Umiejętny dobór ubrań i dodatków, dopasowanych stylem do stopnia sformalizowania wydarzenia to bardzo ważny aspekt. Ślub to uroczystość łącząca najczęściej część oficjalną, odbywającą się w kościele i część nieoficjalną, czyli przyjęcie na sali bankietowej, w restauracji czy ogrodzie. Podczas tego wydarzenia wszystkich uczestników obowiązuje stosowny dress code, który jasno precyzuje, jakie fasony, kolory, wzory i dodatki są mile widziane podczas przyjęcia ślubno-weselnego. W przypadku męskich stylizacji jedynym słusznym wyborem jest klasyczny garnitur, czyli marynarka i spodnie dopasowane kolorystycznie, które w duecie z szykowną koszulą, tworzą elegancką całość.

Nie bardziej niż Pan Młody

Wielu przyszłych świadków zadaje sobie pytanie „jaki strój będzie odpowiedni na ślub przyjaciela/brata/siostry/koleżanki”. Będąc świadkiem mężczyzny, warto dopasować stylizację, do tej którą prezentuje Pan Młody – jeśli główny bohater wydarzenia postawi na klasyczny garnitur, należy zrezygnować z bardziej oficjalnych form stylizacji, za jaką uznaje się np. smoking. Ogólna zasada wskazuje, iż Pan Młody nie może być mniej elegancki niż jego świadek. Smoking akceptowany jest wyłącznie wówczas, gdy osoba przystępująca do sakramentu ślubu również założy taki strój. W przypadku świadkowania Pannie Młodej również należy wziąć pod uwagę stylizację głównego bohatera, czyli Pana Młodego, a także rodzaj kreacji wybranej przez kobietę przystępującą do ślubu – garnitur lub smoking świadka można bowiem genialnie dopasować do sukni.

Dwie alternatywy

Męska stylizacja świadka sakramentu ślubu może bazować na klasycznym garniturze lub eleganckim smokingu, przy czym ta druga opcja uznawana jest za bardziej szykowną. Smoking ma wyższy stopień sformalizowania w oficjalnym dress code. Zarezerwowany jest on wyłącznie na uroczyste wydarzenia, najczęściej odbywające się po godzinie 18, z uwagi na fakt, że eleganckie smokingi mają czarny lub granatowy kolor.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5142-Marynarka-smokingowa-CALIVAR-PLM-3S-011-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5141-Spodnie-meskie-smokingowe-CALIVAR-PLM-6S-011-G.html

Drugą równie pożądaną alternatywą, będącą doskonałą bazą stylizacji ślubnej jest klasyczny garnitur. Zestaw łączący marynarkę i spodnie, w tym samym kolorze, których krój jest idealnie dopasowany do sylwetki, to właściwy wybór, dla tych mężczyzn, który cenią elegancję, prostotę i ponadczasowe trendy.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5249-Marynarka-garniturowa-MERALD-PLM-3G-214-N.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5248-Spodnie-meskie-garniturowe-MERALD-PLM-6G-214-N.html

Jak powinien wyglądać garnitur świadka?

Garnitur dla świadka Pana Młodego jest równie ważny, jak ten, który wybierze główny bohater wydarzenia. Podczas zakupu idealnego modelu, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • Wełna.

Dobre jakościowo garnitury, uszyte są z naturalnej wełny. Ten wytrzymały i odporny surowiec prezentuje się niezwykle szykownie i modnie. Zapewnia maksymalny komfort noszenia i jest odpowiednio delikatny dla skóry. Garnitur z wełny to dobra baza stylizacji na wiosnę i lato, jak i na chłodniejsze miesiące – wełna chroni organizm przed wychłodzeniem, jednocześnie zapobiegając nadmiernej potliwości skóry.

 • Jednorzędowy model.

Najbardziej uniwersalny charakter ma marynarka jednorzędowa, o lekko taliowanym kroju, który wspaniale podkreśla specyfikę męskiej sylwetki. Krój ubrania musi być dopasowany do budowy ciała, tak aby całość prezentowała się nienagannie i schludnie, ale przede wszystkim była wygodna w noszeniu.

 • Z kamizelką lub bez.

Do wyboru są dwie opcje – garnitur dwuczęściowy lub zestaw trzyczęściowy, w którym znajduje się również kamizelka. W tym przypadku podobnie jak w innych kwestiach warto zwrócić uwagę na model, który wybrał Pan Młody. Jeśli osoba przystępująca do sakramentu ślubu postawiła na garnitur dwuczęściowy, dobrze, aby świadek wybrał podobny model, bez kamizelki. Jeśli w stylizacji Pana Młodego pojawia się kamizelka, outfit świadka również może być o nią dopełniony. Warto przy tym pamiętać, że obecność kamizelki w stylizacji oficjalnej daje możliwość, zdjęcia marynarki podczas przyjęcia, co jest niedopuszczalne wtedy, gdy kamizelki nie ma.

 • Duet kolorystyczny.

Garnitur świadka musi być kolorystycznie dopasowany do marynarki i spodni Pana Młodego – dzięki temu całość będzie prezentowała się stylowo i spójnie. W przypadku mody ślubnej można zauważyć wyraźną tendencję kolorów z klasycznej palety barw – czerń, granat, grafit. Dobrze, aby garnitur był jednolity – dzięki temu look jest szykowny i elegancki.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6418-Marynarka-garniturowa-LAZARO-PLM-3G-218-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6417-Spodnie-meskie-garniturowe-LAZARO-PLM-6G-218-G.html

Jak dobrać koszulę do garnituru?

Koszula dopełniająca stylizację świadka Pana Młodego powinna mieć równie wizytowy charakter, jak pozostałe elementy stylizacji. Ważny jest krój, kolor i sposób wykończenia ubrania:

 • Krój.

Taliowana koszula o kroju SLIM FIT to dobra propozycja dla mężczyzn o nienagannej budowie ciała. Dobrze dopasowany fason zaakcentuje specyfikę męskiej sylwetki i idealnie ułoży się pod marynarką. Dla panów, którzy lepiej czują się w nieco luźniejszych ubraniach, odpowiednia będzie koszula o kroju REGULAR FIT.

 • Kołnierzyk.

Rodzaj kołnierzyka to najważniejszy aspekt, wpływający w dużej mierze na stopień sformalizowania ubrania. Za najbardziej eleganckie uważa się kołnierzyki włoskie, pół-włoskie i łamane. W zależności od rodzaju kołnierzyka należy wybrać krawat lub muchę, które dopełnią stylizację wizytową.

 • Mankiety.

Koszula oficjalna możne mieć mankiety zapinane na spinki lub na guziki – zarówno jedna, jak i druga forma jest mile widziana.

 • Kolor.

Najbardziej praktyczna jest koszula w białym kolorze – pasuje ona do każdego garnituru. Na przyjęcie ślubne sprawdzi się również model błękitny, kremowy czy jasnoróżowy.

 • Materiał.

Wybierając koszulę, należy postawić na dobry jakościowo materiał, który zapewni skórze maksymalny komfort i wygodę. Najlepsze koszule wykonane są z bawełny, która jest przewiewna, miękka w dotyku i wspaniale prezentuje się w towarzystwie eleganckich pozostałych elementów stylizacji.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5374-Koszula-meska-EMAHO-PLM-1X-576-B.html

Na co zwrócić uwagę, podczas doboru dodatków?

Dodatki i akcesoria to bardzo ważny element stylizacji świadka Pana Młodego. Niezbędny jest krawat lub mucha, buty, pasek i ewentualnie spinki do mankietów:

 • Krawat, mucha.

W zależności od rodzaju kołnierzyka odpowiedni będzie wybór eleganckiego krawata lub szykownej muchy. Męska kokarda pasuje do kołnierzyków łamanych i włoskich.

 • Buty.

Stylizację oficjalną dopełnią klasyczne czarne oksfordy, z matowej lub lakierowanej skóry.

 • Pasek.

Najbardziej wizytowy charakter ma pasek z naturalnej skóry, w kolorze korespondującym z barwą obuwia, z prostą, prostokątną klamrą.

 • Spinki.

Niezbędne wyłącznie wówczas gdy koszula ma mankiety ze starannie wykonanymi dziurkami, dedykowanymi właśnie to tego rodzaju dodatku. W oficjalny dress code wpisują się spinki o prostym kształcie np. kwadratowym lub prostokątnym, wykonane ze srebra, złota lub platyny.